Before we turn our attention to Tuesday's action, which features 18 of the 24 regions with playoff games. let's review how we did on Monday...
6A = 3-0
6C = 6-0
6D = 1-0
4A = 3-1 (only miss was No. 1 Smithfield rallying past the No. 8 Hampton in 4th quarter)
4B = 2-0
3A = 1-0 (which was the Petersburg / Southampton game from over the weekend)
2A = 4-0
2C = 2-0
1A = 4-0
1D = 1-0
Total = 27-1 (96.4%)
Record thru Mon. 2/24/20 = 52-6 (89.7%)
Some compelling matchups all across the board and we project how it'll play out below....
Region 6B: Semifinals
#4 Forest Park (15-11) at #1 Potomac (21-3)
Hat's Pick - Potomac
#3 Massaponax (18-6) at #2 Patriot (21-4)
Hat's Pick - Patriot
Region Tourney Final Pick: Potomac over Patriot
Occoquan Region 6C: Quarterfinals
#9 Robinson (11-14) at #1 T.C. Williams (16-4)
Hat's Pick - T.C. Williams
#5 West Potomac (18-6) at #4 South County (22-3)
Hat's Pick - South County
#6 Fairfax (18-7) at #3 Lake Braddock (19-5)
Hat's Pick - Lake Braddock
#7 Hayfield (9-15) at #2 Edison (19-4)
Hat's Pick - Edison in OT
Region Tourney Final Pick: South County over Lake Braddock
Region 6D: Quarterfinals
Liberty #4 Washington-Liberty (14-10) at Liberty #1 Yorktown (20-5)
Hat's Pick - Yorktown
Concorde #3 Oakton (11-12) at National #2 Wakefield (16-8)
Hat's Pick - Wakefield
Concorde #2 Madison (16-7) at Liberty #2 South Lakes (20-4)
Hat's Pick - South Lakes in OT
Liberty #3 Herndon (12-12) at Concorde #1 Centreville (17-6)
Hat's Pick - Centreville
Region Tourney Final Pick: Centreville over Yorktown
Region 5A: Quarterfinals at Norview High School
#8 Bethel (16-7) at #1 Norview (23-2; 20-2)
Hat's Pick - Norview
#5 Kecoughtan (16-6) vs. #4 Indian River (17-5)
Hat's Pick - Kecoughtan
Region Tourney Final Pick: Norview over Green Run
Region 5B: Quarterfinals at Higher Seeds
#8 Hermitage (12-11) at #1 Varina (17-3)
Hat's Pick - Varina
#5 Glen Allen (14-8) at #4 L.C. Bird (16-6)
Hat's Pick - L.C. Bird
#7 Atlee (14-9) at #2 Henrico (19-3)
Hat's Pick - Henrico
#6 Douglas Freeman (13-9) at #3 Meadowbrook (15-7)
Hat's Pick - Douglas Freeman in OT
Region Tourney Final Pick: Henrico over Varina
Region 5C: Quarterfinals
#8 Briar Woods (12-10) at #1 Potomac Falls (16-6)
Hat's Pick - Potomac Falls
#5 Stone Bridge (14-6) at #4 Thomas Jefferson of Alexandria (6-14)
Hat's Pick - Stone Bridge
#6 Riverside (13-9) at #3 Robert E. Lee-Springfield (3-19)
Hat's Pick - Riverside
#7 Rock Ridge (12-10) at #2 Freedom-South Riding (14-8)
Hat's Pick - Freedom-South Riding
Region Tourney Final Pick: Freedom-South Riding over Potomac Falls
Region 5D: Semifinals
#4 North Stafford (17-7) at #1 Patrick Henry-Roanoke (18-7)
Hat's Pick - North Stafford in OT
#3 William Fleming (19-3) at #2 Albemarle (18-7)
Hat's Pick - Albemarle
Region Tourney Final Pick: North Stafford over Albemarle
Region 4C: Semifinals
#4 Kettle Run (10-11) at #1 Loudoun County (19-5)
Hat's Pick - Loudoun County
#3 Loudoun Valley (18-7) at #2 Millbrook (19-6)
Hat's Pick - Loudoun Valley
Region Tourney Final Pick: Loudoun Valley over Loudoun County
Region 4D: Semifinals
#4 E.C. Glass (18-7) at #1 Halifax County (20-4)
Hat's Pick - Halifax County
#3 GW-Danville (18-7) at #2 Jefferson Forest (18-6)
Hat's Pick - GW-Danville
Region Tourney Final Pick: GW-Danville
Region 3B: Quarterfinals
#8 James Monroe at #1 Central-Woodstock
Hat's Pick - Central-Woodstock
#5 William Monroe at #4 Skylein
Hat's Pick - William Monroe
#10 Manassas Park at #2 Goochland
Hat's Pick - Goochland
#6 Armstrong at #3 Maggie Walker Governor's School
Hat's Pick - Armstrong
Region Tourney Final Pick: Armstrong over Central-Woodstock
Region 3C: Semifinals
#4 Liberty Christian (19-6) at #1 Charlottesville (21-4)
Hat's Pick - Charlottesville
#3 Spotswood (17-6) at #2 Western Albemarle (20-6)
Hat's Pick - Spotswood in OT
Region Tourney Final Pick: Spotswood over Charlottesville
Region 3D: Quarterfinals
#9 William Byrd (9-16) vs. #1 Cave Spring (22-2) [Hidden Valley]
Hat's Pick - Cave Spring
#5 Carroll County (12-9) at #4 Lord Botetourt (13-11)
Hat's Pick - Lord Botetourt
#6 Abingdon at #3 Christiansburg (14-8)
Hat's Pick - Christiansburg
#7 Magna Vista (11-12) at #2 Northside (17-7)
Hat's Pick - Northside
Region Tourney Final Pick: Cave Spring over Northside
Region 2B: Quarterfinals
#8 Clarke County at #1 East Rockingham
Hat's Pick - East Rockingham
#5 Staunton at #4 Page County
Hat's Pick - Staunton
#6 Buffalo Gap at #3 Stuarts Draft
Hat's Pick - Stuarts Draft
#7 Strasburg at #2 Buckingham
Hat's Pick - Buckingham
Region Tourney Final Pick: East Rockingham over Buckingham
Region 2C:
#9 Glenvar (11-12) at #1 Dan River (20-2)
Hat's Pick - Dan River
#5 Gretna (15-6) at #4 Floyd County (16-6)
Hat's Pick - Floyd County
#6 Fort Chiswell (16-8) at #3 Martinsville (17-5)
Hat's Pick - Martinsville
#7 Appomattox at #2 Radford (19-3)
Hat's Pick - Radford
Region Tourney Final Pick: Dan River over Radford
Region 2D: Quarterfinals
Mountain 7 District #4 Lee (12-10) at Southwest District #1 Graham (16-6)
Hat's Pick - Graham
SW #3 Richlands (14-10) at M7 #2 Central-Wise (18-7)
Hat's Pick - Richlands
SW #4 Lebanon (8-17) at M7 #1 Gate City (19-5)
Hat's Pick - Gate City
M7 #3 Union (16-4) at SW #2 Virginia High (9-15)
Hat's Pick - Union
Region Tourney Final Pick: Gate City over Graham
Region 1B:
#8 Franklin at #1 Riverheads (11-8)
Hat's Pick - Riverheads
#5 Rappahannock County at #4 Carver Academy (10-14)
Hat's Pick - Carver
#6 Altavista at #3 Cumberland (8-10)
Hat's Pick - Cumberland
#7 Surry at #2 Sussex Central (10-9)
Hat's Pick - Sussex Central
Region Tourney Final Pick: Riverheads over Cumberland
Region 1C: Quarterfinals
Pioneer #4 Eastern Montgomery (12-11) at Mountain Empire #1 Auburn (18-5)
Hat's Pick - Auburn
ME #3 Bland County (14-8) at PD #2 Narrows (16-6)
Hat's Pick - Narrows
PD #3 Covington (10-11) at ME #2 George Wythe (16-8)
Hat's Pick - George Wythe
ME #4 Grayson County (9-13) at PD #1 Parry McCluer (17-6)
Hat's Pick - Parry McCluer
Region Tourney Final Pick: Auburn over Parry McCluer
Region 1D: Quarterfinals
Cumberland #3 J.I. Burton (19-6) at Black Diamond #1 Grundy (20-2)
Hat's Pick - Grundy
Hogo #2 Holston (15-10) at Cumberland #2 Twin Springs (16-9)
Hat's Pick - Twin Springs
Black Diamond #2 Hurley (7-16) at Cumberland #1 Eastside (15-9)
Hat's Pick - Eastside
Black Diamond #3 Twin Valley (7-17) at Hogo #1 Northwood (18-7)
Hat's Pick - Northwood
Region Tourney Final Pick: Eastside over Grundy
6A = 3-0
6C = 6-0
6D = 1-0
4A = 3-1 (only miss was No. 1 Smithfield rallying past the No. 8 Hampton in 4th quarter)
4B = 2-0
3A = 1-0 (which was the Petersburg / Southampton game from over the weekend)
2A = 4-0
2C = 2-0
1A = 4-0
1D = 1-0
Total = 27-1 (96.4%)
Record thru Mon. 2/24/20 = 52-6 (89.7%)
Some compelling matchups all across the board and we project how it'll play out below....
Region 6B: Semifinals
#4 Forest Park (15-11) at #1 Potomac (21-3)
Hat's Pick - Potomac
#3 Massaponax (18-6) at #2 Patriot (21-4)
Hat's Pick - Patriot
Region Tourney Final Pick: Potomac over Patriot
Occoquan Region 6C: Quarterfinals
#9 Robinson (11-14) at #1 T.C. Williams (16-4)
Hat's Pick - T.C. Williams
#5 West Potomac (18-6) at #4 South County (22-3)
Hat's Pick - South County
#6 Fairfax (18-7) at #3 Lake Braddock (19-5)
Hat's Pick - Lake Braddock
#7 Hayfield (9-15) at #2 Edison (19-4)
Hat's Pick - Edison in OT
Region Tourney Final Pick: South County over Lake Braddock
Region 6D: Quarterfinals
Liberty #4 Washington-Liberty (14-10) at Liberty #1 Yorktown (20-5)
Hat's Pick - Yorktown
Concorde #3 Oakton (11-12) at National #2 Wakefield (16-8)
Hat's Pick - Wakefield
Concorde #2 Madison (16-7) at Liberty #2 South Lakes (20-4)
Hat's Pick - South Lakes in OT
Liberty #3 Herndon (12-12) at Concorde #1 Centreville (17-6)
Hat's Pick - Centreville
Region Tourney Final Pick: Centreville over Yorktown
Region 5A: Quarterfinals at Norview High School
#8 Bethel (16-7) at #1 Norview (23-2; 20-2)
Hat's Pick - Norview
#5 Kecoughtan (16-6) vs. #4 Indian River (17-5)
Hat's Pick - Kecoughtan
Region Tourney Final Pick: Norview over Green Run
Region 5B: Quarterfinals at Higher Seeds
#8 Hermitage (12-11) at #1 Varina (17-3)
Hat's Pick - Varina
#5 Glen Allen (14-8) at #4 L.C. Bird (16-6)
Hat's Pick - L.C. Bird
#7 Atlee (14-9) at #2 Henrico (19-3)
Hat's Pick - Henrico
#6 Douglas Freeman (13-9) at #3 Meadowbrook (15-7)
Hat's Pick - Douglas Freeman in OT
Region Tourney Final Pick: Henrico over Varina
Region 5C: Quarterfinals
#8 Briar Woods (12-10) at #1 Potomac Falls (16-6)
Hat's Pick - Potomac Falls
#5 Stone Bridge (14-6) at #4 Thomas Jefferson of Alexandria (6-14)
Hat's Pick - Stone Bridge
#6 Riverside (13-9) at #3 Robert E. Lee-Springfield (3-19)
Hat's Pick - Riverside
#7 Rock Ridge (12-10) at #2 Freedom-South Riding (14-8)
Hat's Pick - Freedom-South Riding
Region Tourney Final Pick: Freedom-South Riding over Potomac Falls
Region 5D: Semifinals
#4 North Stafford (17-7) at #1 Patrick Henry-Roanoke (18-7)
Hat's Pick - North Stafford in OT
#3 William Fleming (19-3) at #2 Albemarle (18-7)
Hat's Pick - Albemarle
Region Tourney Final Pick: North Stafford over Albemarle
Region 4C: Semifinals
#4 Kettle Run (10-11) at #1 Loudoun County (19-5)
Hat's Pick - Loudoun County
#3 Loudoun Valley (18-7) at #2 Millbrook (19-6)
Hat's Pick - Loudoun Valley
Region Tourney Final Pick: Loudoun Valley over Loudoun County
Region 4D: Semifinals
#4 E.C. Glass (18-7) at #1 Halifax County (20-4)
Hat's Pick - Halifax County
#3 GW-Danville (18-7) at #2 Jefferson Forest (18-6)
Hat's Pick - GW-Danville
Region Tourney Final Pick: GW-Danville
Region 3B: Quarterfinals
#8 James Monroe at #1 Central-Woodstock
Hat's Pick - Central-Woodstock
#5 William Monroe at #4 Skylein
Hat's Pick - William Monroe
#10 Manassas Park at #2 Goochland
Hat's Pick - Goochland
#6 Armstrong at #3 Maggie Walker Governor's School
Hat's Pick - Armstrong
Region Tourney Final Pick: Armstrong over Central-Woodstock
Region 3C: Semifinals
#4 Liberty Christian (19-6) at #1 Charlottesville (21-4)
Hat's Pick - Charlottesville
#3 Spotswood (17-6) at #2 Western Albemarle (20-6)
Hat's Pick - Spotswood in OT
Region Tourney Final Pick: Spotswood over Charlottesville
Region 3D: Quarterfinals
#9 William Byrd (9-16) vs. #1 Cave Spring (22-2) [Hidden Valley]
Hat's Pick - Cave Spring
#5 Carroll County (12-9) at #4 Lord Botetourt (13-11)
Hat's Pick - Lord Botetourt
#6 Abingdon at #3 Christiansburg (14-8)
Hat's Pick - Christiansburg
#7 Magna Vista (11-12) at #2 Northside (17-7)
Hat's Pick - Northside
Region Tourney Final Pick: Cave Spring over Northside
Region 2B: Quarterfinals
#8 Clarke County at #1 East Rockingham
Hat's Pick - East Rockingham
#5 Staunton at #4 Page County
Hat's Pick - Staunton
#6 Buffalo Gap at #3 Stuarts Draft
Hat's Pick - Stuarts Draft
#7 Strasburg at #2 Buckingham
Hat's Pick - Buckingham
Region Tourney Final Pick: East Rockingham over Buckingham
Region 2C:
#9 Glenvar (11-12) at #1 Dan River (20-2)
Hat's Pick - Dan River
#5 Gretna (15-6) at #4 Floyd County (16-6)
Hat's Pick - Floyd County
#6 Fort Chiswell (16-8) at #3 Martinsville (17-5)
Hat's Pick - Martinsville
#7 Appomattox at #2 Radford (19-3)
Hat's Pick - Radford
Region Tourney Final Pick: Dan River over Radford
Region 2D: Quarterfinals
Mountain 7 District #4 Lee (12-10) at Southwest District #1 Graham (16-6)
Hat's Pick - Graham
SW #3 Richlands (14-10) at M7 #2 Central-Wise (18-7)
Hat's Pick - Richlands
SW #4 Lebanon (8-17) at M7 #1 Gate City (19-5)
Hat's Pick - Gate City
M7 #3 Union (16-4) at SW #2 Virginia High (9-15)
Hat's Pick - Union
Region Tourney Final Pick: Gate City over Graham
Region 1B:
#8 Franklin at #1 Riverheads (11-8)
Hat's Pick - Riverheads
#5 Rappahannock County at #4 Carver Academy (10-14)
Hat's Pick - Carver
#6 Altavista at #3 Cumberland (8-10)
Hat's Pick - Cumberland
#7 Surry at #2 Sussex Central (10-9)
Hat's Pick - Sussex Central
Region Tourney Final Pick: Riverheads over Cumberland
Region 1C: Quarterfinals
Pioneer #4 Eastern Montgomery (12-11) at Mountain Empire #1 Auburn (18-5)
Hat's Pick - Auburn
ME #3 Bland County (14-8) at PD #2 Narrows (16-6)
Hat's Pick - Narrows
PD #3 Covington (10-11) at ME #2 George Wythe (16-8)
Hat's Pick - George Wythe
ME #4 Grayson County (9-13) at PD #1 Parry McCluer (17-6)
Hat's Pick - Parry McCluer
Region Tourney Final Pick: Auburn over Parry McCluer
Region 1D: Quarterfinals
Cumberland #3 J.I. Burton (19-6) at Black Diamond #1 Grundy (20-2)
Hat's Pick - Grundy
Hogo #2 Holston (15-10) at Cumberland #2 Twin Springs (16-9)
Hat's Pick - Twin Springs
Black Diamond #2 Hurley (7-16) at Cumberland #1 Eastside (15-9)
Hat's Pick - Eastside
Black Diamond #3 Twin Valley (7-17) at Hogo #1 Northwood (18-7)
Hat's Pick - Northwood
Region Tourney Final Pick: Eastside over Grundy