Boys & Girls Basketball Scores from Fri. Feb. 9, 2018

Discussion in 'SCOREBOARD' started by matthew328826, Feb 10, 2018.

  1. matthew328826

    matthew328826 VaPreps All State
    Staff
    Expand Collapse

    Joined:
    Jul 20, 2004
    Messages:
    8,468
    Likes Received:
    247
    Here are Scores from Friday, February 9, 2018 as reported by the Associated Press and various sources for Virginia High School Basketball...


    BOYS BASKETBALL
    Amelia Academy 78, Richmond Christian 51
    Armstrong 77, Highland Springs 74
    Atlantic Shores Christian 82, Isle of Wight Academy 45
    Atlee 64, Hanover 44
    Blessed Sacrament-Huguenot 47, Kenston Forest 36
    Booker T. Washington 56, Granby 50
    Brentsville 55, William Monroe 41
    Cape Henry Collegiate 69, Peninsula Catholic 52
    Caroline 82, James Monroe 57
    Central Wise 74, Abingdon 72
    Christchurch 53, Fork Union Prep 46
    Courtland 61, Spotsylvania 40
    Culpeper 99, Skyline 62
    Deep Creek 41, Oscar Smith 39
    Denbigh 60, Bethel 56
    Douglas Freeman 59, Mills Godwin 52, OT
    Eastside 83, Twin Springs 42
    Edison 51, Wakefield 47
    Episcopal 60, St. Albans, D.C. 50
    Frank Cox 76, Ocean Lakes 42
    Fredericksburg Academy 71, Randolph-Macon 69, 2OT
    Fredericksburg Christian 70, Mountain View Christian Academy 50
    Freedom (South Riding) 67, John Champe 54
    George Wythe-Richmond 60, Monacan 50
    Georgetown Prep, Md. 65, St. Stephens-St. Agnes 63
    Glen Allen 57, J.R. Tucker 55
    Graham 44, Virginia High 12
    Hampton 44, Woodside 38
    Handley 71, James Wood 36
    Hayfield 70, Mount Vernon 66
    Hermitage 67, TJ-Richmond 63
    Hickory 62, Great Bridge 56
    Highland-Warrenton 60, Seton School 47
    Hopewell 66, Matoaca 58
    Indian River 72, Lakeland 68
    J.I. Burton 51, Rye Cove 45
    Jefferson Forest 49, Rustburg 39
    Kecoughtan 76, Warwick 64
    King's Fork 64, Nansemond River 45
    Lake Taylor 72, Woodrow Wilson 54
    Landstown 87, First Colonial 55
    Lebanon 45, Tazewell 44
    Lighthouse Academy 70, Grace Christian 65
    Lloyd Bird 83, Huguenot 58
    Menchville 73, Heritage-Newport News 64
    Midlothian 66, Manchester 55
    Millbrook 93, Liberty-Bealeton 61
    Millwood School 61, Christ Chapel Academy 52
    Norcom 56, Maury 53
    Norfolk Academy 61, Norfolk Christian 60
    Parry McCluer 73, Craig County 18
    Paul VI 58, Gonzaga College, D.C. 51
    Petersburg 78, Dinwiddie 70
    Phoebus 98, Gloucester 30
    Potomac 64, C.D. Hylton 59
    Potomac Falls 75, Tuscarora 60
    Princess Anne 66, Salem-Va. Beach 58
    Richlands 60, Marion 41
    Ridgeview 50, Lee High 40
    St. Annes-Belfield 65, St. Christopher's 55
    St. John the Baptist 59, Temple Baptist 51
    St. John's, D.C. 48, Bishop Ireton 40
    Stone Bridge 59, Broad Run 53
    Trinity Episcopal 68, Collegiate-Richmond 42
    Varina 71, Henrico 49
    W.T. Woodson 50, James Robinson 49
    Walsingham Academy 70, Steward School 51
    Washington-Lee 76, Herndon 55
    Western Branch 67, Grassfield 57

    Class 6A District Tourneys:
    Piedmont District=
    Franklin County 73, Halifax County 64
    GW-Danville 62, Patrick County 41
    Magna Vista 49, Bassett 40
    Martinsville 53, Tunstall 26

    Class 5A District Tourneys:
    Commonwealth District=
    North Stafford 74, Riverbend 67
    Stafford 56, Brooke Point 48

    Jefferson District=
    Albemarle 60, Powhatan 52
    Charlottesville 67, Orange County 48
    Louisa 67, Fluvanna 28
    Western Albemarle 64, Monticello 38

    Class 4A District Tourneys:
    Blue Ridge District=
    Northside 65, William Byrd 37
    William Fleming 78, Staunton River 77

    Class 3A District Tourneys:
    River Ridge District=
    Patrick Henry-Roanoke 40, Blacksburg 38
    Pulaski County 63, Christiansburg 60

    Seminole District=
    Heritage-Lynchburg 60, E.C. Glass 57, OT
    Jefferson Forest 49, Rustburg 39

    Three Rivers District=
    Alleghany 47, Giles 42
    Glenvar 51, Carroll County 50
    James River-Buchanan 61, Floyd County 37

    Class 2A District Tourneys:
    Bull Run District=
    George Mason 72, Rappahannock County 25

    Dogwood District=
    William Campbell 56, Altavista 45

    Shenandoah District=
    East Rockingham 72, Luray 36
    R.E. Lee-Staunton 91, Stonewall Jackson 38
    Stuarts Draft 87, Page County 85
    Wilson Memorial 72, Riverheads 63


    GIRLS BASKETBALL
    Atlantic Shores Christian 45, Isle of Wight Academy 9
    Banner Christian 71, Brunswick Academy 54
    Bethel 65, Denbigh 25
    Bethel Christian School 65, Denbigh Baptist 25
    Bishop O'Connell 60, Good Counsel, Md. 51
    Bishop Sullivan 31, Nansemond-Suffolk 25
    Bullis, Md. 59, Episcopal 40
    C.D. Hylton 35, Potomac 29
    Carlisle 71, Chatham Hall 23
    Central Virginia Home School 61, St. Margaret's 30
    Central Wise 53, Abingdon 46
    Courtland 58, Spotsylvania 27
    Covington 58, Highland-Monterey 30
    Culpeper 52, Skyline 40
    Deep Creek 41, Oscar Smith 39
    Eastern Montgomery 55, Bath County 32
    Eastside 73, Twin Springs 54
    Edison 51, Wakefield 47
    Faith Christian-Roanoke 53, Lynchburg Home School 33
    Falls Church 68, TJ-Alexandria 61
    Fredericksburg Christian 75, Christ Chapel Academy 70
    Freedom (South Riding) 60, John Champe 19
    George Marshall 46, J.E.B. Stuart 24
    Glen Allen 50, J.R. Tucker 41
    Gloucester 51, Phoebus 40
    Grundy 47, Twin Valley 34
    Hampton 44, Woodside 38
    Hayfield 59, Mount Vernon 47
    Heritage-Newport News 62, Menchville 58
    Hermitage 59, TJ-Richmond 33
    Herndon 64, Washington-Lee 43
    Highland-Warrenton 57, Seton School 38
    Huguenot 57, Lloyd Bird 30
    Indian River 62, Lakeland 24
    James Wood 58, Handley 37
    Jamestown 64, Poquoson 54
    Kecoughtan 27, Warwick 25
    King's Fork 77, Nansemond River 35
    Lafayette 26, Grafton 23
    Lake Braddock 43, James Robinson 30
    Lake Taylor 72, Woodrow Wilson 54
    Landstown 67, First Colonial 24
    Lebanon 46, Tazewell 41
    McLean 44, Yorktown 37
    Mills Godwin 37, Douglas Freeman 25
    Narrows 46, Craig County 42
    Norfolk Christian 48, Norfolk Academy 41
    Ocean Lakes 56, Frank Cox 42
    Patrick Henry-Ashland 37, Lee-Davis 16
    Paul VI 83, Holy Cross, Md. 39
    Potomac Falls 65, Tuscarora 33
    Potomac School 63, St. Andrew's, Md. 47
    Princess Anne 88, Salem-Va. Beach 18
    Richlands 52, Marion 47
    Ridgeview 66, Lee High 49
    South County 62, W.T. Woodson 56
    South Lakes 60, Langley 48
    St. Annes-Belfield 51, St. Catherine's 37
    St. John's, D.C. 47, Bishop Ireton 38
    Steward School 34, Walsingham Academy 28
    Stone Bridge 61, Broad Run 50
    Thomas Walker 44, Castlewood 26
    Trinity Episcopal 47, Collegiate-Richmond 33
    Varina 61, Henrico 13
    Warren County 51, Manassas Park 21
    Woodbridge 83, Gar-Field 20

    Class 6A District Tourneys:
    Piedmont District=
    Franklin County 27, GW-Danville 25
    Magna Vista 41, Bassett 38, OT
    Martinsville 61, Halifax County 29
    Patrick County 84, Tunstall 9

    Class 5A District Tourneys:
    Jefferson District=
    Albemarle 59, Powhatan 28
    Charlottesville 48, Louisa 26
    Fluvanna 33, Monticello 30
    Western Albemarle 64, Orange County 39

    Class 4A District Tourneys:
    Blue Ridge District=
    Lord Botetourt 62, William Byrd 50
    William Fleming 71, Northside 48

    Three Rivers District=
    Giles 72, Alleghany 62

    Class 3A District Tourneys:
    River Ridge District=
    Cave Spring 60, Pulaski County 41
    Hidden Valley 40, Blacksburg 32, OT
    James River-Buchanan 62, Floyd County 37
    Patrick Henry-Roanoke 65, Salem 40

    Seminole District=
    Brookville 61, Jefferson Forest 31
    Heritage-Lynchburg 46, Liberty-Bedford 45

    Three Rivers District=
    Glenvar 41, Radford 30

    Class 2A District Tourneys:
    Bull Run District=
    Clarke County 39, Madison County 32
    Strasburg 64, Rappahannock County 36

    Dogwood District=
    Gretna 58, William Campbell 40

    Shenandoah District=
    Buffalo Gap 43, Stonewall Jackson 20
    East Rockingham 60, R.E. Lee-Staunton 30
    Stuarts Draft 63, Page County 58
    Wilson Memorial 69, Riverheads 49


    ... If you see any missing scores or one reported incorrectly, feel free to post and/or e-mail us at hatfieldsports@gmail.com.
     

Share This Page