Boys & Girls Basketball Scores from Tues. Feb. 13, 2018

Discussion in 'SCOREBOARD' started by matthew328826, Feb 14, 2018.

  1. matthew328826

    matthew328826 VaPreps All State
    Staff
    Expand Collapse

    Joined:
    Jul 20, 2004
    Messages:
    8,510
    Likes Received:
    294
    Here are Scores from Tuesday, February 13, 2018 as reported by the Associated Press and various sources for Virginia High School Basketball...


    BOYS BASKETBALL
    Archbishop Carroll, D.C. 49, Bishop Ireton 46
    Bishop O’Connell 89, St. John’s, D.C. 82
    Booker T. Washington 53, Norview 50
    Cape Henry Collegiate 85, Norfolk Christian 76
    Carlisle 79, Oak Hill Academy 77
    Carver Academy 78, King & Queen 43
    Christchurch 54, St. Christopher’s 39
    Collegiate-Richmond 45, Fork Union Prep 40
    Deep Creek 47, Great Bridge 35
    Eastern Mennonite 44, Roanoke Catholic 41
    First Colonial 71, Bayside 65, OT
    Frank Cox 51, Kellam 45
    Glen Allen 60, Hermitage 58
    Green Run 47, Princess Anne 42
    Hampton 71, Gloucester 29
    Hampton Christian 60, StoneBridge Christian 28
    Hargrave Military 61, Blue Ridge Christian 44
    Heritage-Newport News 75, Bethel 58
    Highland-Warrenton 63, Wakefield School 59, OT
    Indian River 69, Western Branch 66
    King’s Fork 77, Lakeland 72
    Lake Taylor 83, Churchland 70
    Landstown 69, Tallwood 57
    Legacy Christian Academy 57, Wakefield Country Day 53
    Lloyd Bird 56, Meadowbrook 46
    Manassas Park 71, Brentsville 57
    Maury 82, Woodrow Wilson 39
    Midlothian 47, James River-Buchanan 44
    Miller School 72, Va. Episcopal 67
    Mills Godwin 73, Maggie Walker 32
    Mt. Carmel Christian 53, Ridgeview Christian 48
    Nansemond River 80, Hickory 51
    Nansemond-Suffolk 48, Hampton Roads 33
    Norfolk Academy 61, Norfolk Collegiate 59
    Oakton 58, Chantilly 55
    Oscar Smith 59, Grassfield 49
    Paul VI 65, Bishop McNamara, Md. 32
    Phoebus 57, Kecoughtan 49
    Portsmouth Christian 102, Denbigh Baptist 24
    Potomac School 73, Episcopal 69
    Richmond Christian 64, Blessed Sacrament-Huguenot 50
    Salem-Va. Beach 55, Kempsville 44
    Steward School 60, Greenbrier Christian 53
    Tandem Friends School 82, Holy Cross Regional 74
    Thomas Dale 87, Colonial Heights 41
    Walsingham Academy 77, Peninsula Catholic 49
    Warren County 84, Skyline 71
    Williamsburg Christian Academy 85, Isle of Wight Academy 45
    Woodberry Forest 58, St. Annes-Belfield 46
    Woodside 53, Menchville 47

    Class 6A District Tourneys:
    Cardinal District=
    C.D. Hylton 52, Woodbridge 49
    Potomac 60, Forest Park 59

    Class 5A District Tourneys:
    Commonwealth District=
    North Stafford 51, Stafford 49

    National District=
    Edison 60, J.E.B. Stuart 33

    River Ridge District=
    Hidden Valley 39, Patrick Henry-Roanoke 31

    Class 4A District Tourneys:
    Jefferson District=
    Albemarle 60, Louisa 54

    Northwestern District=
    Fauquier 75, Liberty-Bealeton 61
    Millbrook 79, James Wood 45
    Sherando 60, Kettle Run 52

    Three Rivers District=
    Radford 78, Alleghany 64

    Class 3A District Tourneys:
    Blue Ridge District=
    Northside 70, William Fleming 51

    Piedmont District=
    GW-Danville 54, Franklin County 46
    Martinsville 44, Magna Vista 36

    Class 2A District Tourneys:
    Bull Run District=
    Madison County 50, George Mason 46
    Woodstock Central 69, Clarke County 47

    Mountain District=
    Abingdon 60, John Battle 52
    Central Wise 78, Lee High 60
    Union 66, Ridgeview 51

    Class 1A District Tourneys:
    Hogoheegee District=
    Northwood 75, Holston 64


    GIRLS BASKETBALL
    Banner Christian 71, Tidewater Academy 29
    Bayside 54, First Colonial 23
    Bishop Ireton 63, Archbishop Carroll, D.C. 33
    Bishop McNamara, Md. 63, Paul VI 58
    Bishop Sullivan 44, Walsingham Academy 26
    Brentsville 47, Manassas Park 30
    Brunswick Academy 44, Kenston Forest 33
    Carlisle 77, New Covenant 42
    Collegiate-Richmond 67, Covenant School 35
    Deep Creek 69, Great Bridge 43
    Fredericksburg Christian 42, Trinity Christian School 38
    Glen Allen 52, Hermitage 40
    Grassfield 52, Oscar Smith 47
    Hampton 94, Gloucester 34
    Heritage-Newport News 55, Bethel 53
    Highland-Warrenton 58, Wakefield School 23
    James Madison 40, Centreville 27
    Kecoughtan 47, Phoebus 26
    Kellam 58, Frank Cox 43
    Kempsville 53, Salem-Va. Beach 26
    Lake Braddock 51, Fairfax 35
    Lake Taylor 89, Churchland 20
    Landstown 65, Tallwood 31
    Lloyd Bird 61, Meadowbrook 25
    Madeira School 43, Sandy Spring Friends, Md. 17
    Manchester 28, Patrick Henry-Ashland 23
    Matoaca 59, Varina 58
    Miller School 55, Chatham Hall 18
    Nansemond-Suffolk 44, Hampton Roads 18
    Norfolk Academy 43, Norfolk Collegiate 39
    Norfolk Christian 54, Cape Henry Collegiate 49
    Norview 83, Booker T. Washington 12
    Oakton 36, Westfield 34
    Potomac School 52, Maret, D.C. 24
    Princess Anne 92, Green Run 23
    River View, W.Va. 52, Mountain Mission 40
    Riverdale Baptist, Md. 87, Three Point Line (TPLS) 47
    Roanoke Catholic 60, Fuqua School 21
    Seton School 68, Fredericksburg Academy 8
    Skyline 47, Warren County 44
    St. Gertrude 54, St. Margaret’s 39
    St. John Paul the Great 53, Foxcroft 32
    St. John’s, D.C. 80, Bishop O’Connell 42
    Steward School 49, Greenbrier Christian 29
    Thomas Dale 66, Colonial Heights 41
    Trinity Episcopal 52, St. Catherine’s 43
    Warwick 50, Denbigh 14
    West Point 55, Charles City 12
    West Springfield 54, South County 29
    Western Branch 62, Indian River 46
    Woodrow Wilson 52, Maury 41
    Woodside 52, Menchville 43

    Class 6A District Tourneys:
    Cedar Run District=
    Patriot 52, Battlefield 47

    Liberty District=
    Yorktown 56, McLean 49

    Class 5A District Tourneys:
    Commonwealth District=
    Colonial Forge 59, Brooke Point 54

    National District=
    George Marshall 57, Lee-Springfield 38
    Wakefield 41, TJ-Alexandria 29

    Class 4A District Tourneys:
    Jefferson District=
    Western Albemarle 49, Charlottesville 38

    Northwestern District=
    James Wood 58, Fauquier 29
    Sherando 45, Handley 35

    Three Rivers District=

    Class 3A District Tourneys:
    Blue Ridge District=
    William Fleming 55, Lord Botetourt 46

    Piedmont District=
    Martinsville 56, Franklin County 42
    Patrick County 64, Magna Vista 59

    River Ridge District=
    Hidden Valley 54, Cave Spring 36
    Carroll County 72, Floyd County 47

    Class 2A District Tourneys:
    Bull Run District=
    George Mason 59, Clarke County 41
    Strasburg 38, Woodstock Central 17

    Shenandoah District=
    East Rockingham 58, Buffalo Gap 51
    Wilson Memorial 69, Stuarts Draft 53

    Southwest District=
    Marion 61, Graham 56
    Tazewell 46, Richlands 42

    Class 1A District Tourneys:
    Cumberland District=
    J.I. Burton 42, Rye Cove 37


    ... If you see any missing scores or one reported incorrectly, feel free to post and/or e-mail us at hatfieldsports@gmail.com.
     
    1 matthew328826, Feb 14, 2018
    Last edited: Feb 15, 2018

Share This Page