Boys & Girls Basketball Scores from Tues. Feb. 20, 2018

Discussion in 'SCOREBOARD' started by matthew328826, Feb 21, 2018.

  1. matthew328826

    matthew328826 VaPreps All State
    Staff
    Expand Collapse

    Joined:
    Jul 20, 2004
    Messages:
    8,488
    Likes Received:
    263
    Here are Scores from Tuesday, February 20, 2018 as reported by the Associated Press and various sources for Virginia High School Basketball...


    BOYS BASKETBALL
    Blue Ridge Christian 72, Bishop Sullivan 45
    Fuqua School 59, Veritas Christian Academy 50
    Oak Hill Academy 87, Washington Academy, N.C. 51
    Smith Mountain Lake Christian 82, United Christian Academy 61
    St. Christopher’s 76, St. Annes-Belfield 68
    St. Stephens-St. Agnes 67, Flint Hill 53

    Class 6 Region Tourneys:
    Region C=
    Annandale 54, Forest Park 46
    Colgan 42, Fairfax 37
    Mount Vernon 94, Lake Braddock 89
    West Potomac 55, W.T. Woodson 40

    Region D=
    Battlefield 74, Washington-Lee 57
    George Marshall 45, Chantilly 30
    James Madison 58, Herndon 50
    Westfield 76, Stonewall Jackson-Manassas 75, OT

    Class 5 Region Tourneys:
    Region A=
    Green Run 55, Princess Anne 52
    Hampton 58, Kecoughtan 39

    Region C=
    Edison 84, Tuscarora 64
    Potomac Falls 46, TJ-Richmond 43
    Stone Bridge 64, Freedom (South Riding) 53
    Wakefield 82, John Champe 64

    Class 4 Region Tourneys:
    Region A=
    Deep Creek 67, Grafton 64, 2OT
    Denbigh 63, Lafayette 61
    Heritage-Newport News 63, King’s Fork 35
    Lake Taylor 86, Smithfield 47

    Region C=
    Handley 76, Woodgrove 67
    Loudoun Valley 89, Millbrook 62

    Region D=
    E.C. Glass 61, Charlottesville 52
    Jefferson Forest 66, GW-Danville 64

    Class 3 Region Tourneys:
    Region B=
    George Wythe-Richmond 77, Armstrong 43
    John Marshall 106, Culpeper 74

    Region D=
    Cave Spring 64, Magna Vista 39
    Hidden Valley 45, Patrick County 32
    Northside 67, Christiansburg 55
    Staunton River 77, Abingdon 63

    Class 2 Region Tourneys:
    Region B=
    George Mason 56, East Rockingham 49
    R.E. Lee-Staunton 81, Clarke County 47
    Stuarts Draft 95, Madison County 87
    Woodstock Central 84, Wilson Memorial 65

    Class 2=
    Region C=
    Dan River 65, Floyd County 36
    Glenvar 63, Appomattox 62
    Martinsville 71, Giles 31
    Radford 74, James River-Buchanan 40

    Class 1 Region Tourneys:
    Region A=
    Franklin 79, Colonial Beach 74
    Lancaster 77, Sussex Central 54
    Northumberland 54, Essex 51
    Surry County 74, Middlesex 48

    Region B=
    Carver Academy 64, Stonewall Jackson 53
    Cumberland 65, Rappahannock County 27
    Riverheads 83, Central Lunenburg 58
    William Campbell 71, Altavista 57

    Region D=
    Chilhowie 56, J.I. Burton 52
    Eastside 85, Holston 46
    Honaker 83, Rye Cove 49

    TCIS=
    Quarterfinal=
    Cape Henry Collegiate 55, Nansemond-Suffolk 50
    Walsingham Academy 67, Steward School 46

    VACA=
    Quarterfinal=
    Southwest Virginia Home School 58, New Covenant 54


    GIRLS BASKETBALL
    Flint Hill 64, Sidwell Friends, D.C. 52
    Holy Child, Md. 51, Episcopal 50
    Maret, D.C. 27, St. Stephens-St. Agnes 24
    Potomac School 61, Madeira School 60
    St. Annes-Belfield 60, St. Catherine’s 29

    Class 6 Region Tourneys:
    Region C=
    Lake Braddock 65, Freedom (Woodbridge) 37
    Mount Vernon 50, Fairfax 44
    South County 42, Colgan 34

    Class 6=
    Region D=
    George Marshall 52, Centreville 32
    James Madison 47, Yorktown 37
    South Lakes 57, Battlefield 37
    Westfield 66, Stonewall Jackson-Manassas 44

    Class 5 Region Tourneys:
    Region A=
    Hampton 43, Warwick 37
    Norview 63, Green Run 43

    Region C=
    Edison 50, Potomac Falls 29
    Falls Church 51, Stone Bridge 42
    Freedom (South Riding) 68, Briar Woods 25
    Tuscarora 59, Wakefield 47

    Class 4 Region Tourneys:
    Region A=
    Deep Creek 53, Woodrow Wilson 42
    Jamestown 39, Warhill 37
    Lake Taylor 72, Heritage-Newport News 23

    Region C=
    Loudoun Valley 50, Liberty-Bealeton 39
    Millbrook 69, Loudoun County 42

    Region D=
    Carroll County 56, Blacksburg 19
    William Byrd 51, Charlottesville 38

    Class 3 Region Tourneys:
    Region B=
    Culpeper 52, Armstrong 50
    William Monroe 44, Brentsville 34

    Region D=
    Abingdon 60, Magna Vista 29
    Cave Spring 55, Lord Botetourt 32
    Christiansburg 61, Alleghany 44
    Patrick County 62, Hidden Valley 44

    Class 2 Region Tourneys:
    Region B=
    Buffalo Gap 46, Woodstock Central 33
    East Rockingham 66, Strasburg 37
    George Mason 40, Stuarts Draft 38
    Wilson Memorial 71, Clarke County 43

    Class 2=
    Chatham 52, Appomattox 36
    Floyd County 92, Fort Chiswell 52
    Gretna 44, Nelson County 35
    Martinsville 63, Giles 37

    Region D=
    Central Wise 62, Marion 22
    Ridgeview 63, Tazewell 39
    Union 47, Lebanon 33
    Virginia High 59, Gate City 54

    Class 1 Region Tourneys
    Region A=
    Essex 59, Rappahannock 50
    Lancaster 42, Mathews 20
    Surry County 61, Sussex Central 22
    West Point 54, Chincoteague 38

    Region D=
    Chilhowie 41, Grundy 38
    Patrick Henry-Glade Spring 53, J.I. Burton 39

    TCIS=
    Quarterfinal=
    Nansemond-Suffolk 51, Norfolk Collegiate 35


    .. If you see any missing scores or one reported incorrectly, feel free to post and/or e-mail us at hatfieldsports@gmail.com.
     

Share This Page