Saturday's Scores from the AP :
Class 4A
East
First Round
Heritage-Newport News 21, King's Fork 13
Class 3A
East
First Round
Phoebus 41, Warhill 7
Class 1A
First Round
J.I. Burton 28, Narrows 22
VISAA State Championship
Division I
Semifinal
Benedictine 42, Flint Hill 21
Collegiate-Richmond 38, Norfolk Academy 0
Division II
Semifinal
North Cross 53, Norfolk Christian 20
PREP FOOTBALL
Woodberry Forest 34, Episcopal 21
Friday's Scores from the AP :
Class 6A
North
First Round
Centreville 57, Mount Vernon 0
Hayfield 30, Patriot 26
James Madison 26, Washington-Lee 8
Lake Braddock 34, James Robinson 14
South County 34, Battlefield 12
South Lakes 54, Oakton 14
West Potomac 26, T.C. Williams 0
Westfield 45, W.T. Woodson 7
South
First Round
Bayside 26, Tallwood 13
Colonial Forge 23, C.D. Hylton 0
Grassfield 26, Frank Cox 14
Manchester 21, Cosby 14
Oscar Smith 21, Western Branch 14
Riverbend 28, Freedom (Woodbridge) 21
Thomas Dale 33, James River-Midlothian 9
Woodside 31, Landstown 0
Class 5A
North
First Round
Albemarle 31, Falls Church 21
Broad Run 42, Tuscarora 21
Brooke Point 47, Mountain View 21
Massaponax 77, George Marshall 34
North Stafford 44, Patrick Henry-Roanoke 21
Patrick Henry-Ashland 53, Briar Woods 28
Potomac Falls 28, Orange County 7
Stone Bridge 38, Atlee 10
South
First Round
Douglas Freeman 14, Lee-Davis 7
Hampton 33, Warwick 18
Hermitage 31, Henrico 0
Highland Springs 55, Deep Run 0
Indian River 33, Bethel 14
Lloyd Bird 49, Varina 9
Norview 55, Nansemond River 32
Salem-Va. Beach 35, Green Run 0
Class 4A
East
First Round
Chancellor 59, Powhatan 13
Dinwiddie 40, Courtland 7
Eastern View 42, King George 14
Grafton 30, Smithfield 27
Lafayette 54, Denbigh 14
Lake Taylor 27, Deep Creek 21
Monacan 42, Louisa 24
West
First Round
Amherst County 49, Pulaski County 28
Charlottesville 48, John Champe 20
Heritage (Leesburg) 39, GW-Danville 36
Millbrook 45, Loudoun Valley 14
Class 3A
East
First Round
Brentsville 51, TJ-Richmond 0
Hopewell 63, Culpeper 20
James Monroe 54, George Wythe-Richmond 0
Lakeland 46, Poquoson 21
Norcom 30, Southampton 0
Petersburg 51, William Monroe 14
Tabb 35, Park View-South Hill 16
West
First Round
Blacksburg 56, Lord Botetourt 34
Brookville 49, Tunstall 0
Heritage-Lynchburg 47, Hidden Valley 41
Magna Vista 32, Waynesboro 21
Northside 21, Abingdon 7
Rustburg 35, Alleghany 0
Spotswood 35, Turner Ashby 7
- - - > Staunton River 54, Western Albemarle 34 (actually 87-40)
Class 2A
East
First Round
Buffalo Gap 8, Brunswick 6
Clarke County 28, R.E. Lee-Staunton 7
East Rockingham 51, Prince Edward County 13
Goochland 49, Washington & Lee 7
Madison County 63, Nandua 26
Strasburg 41, King William 20
Stuarts Draft 49, Nottoway 16
Woodstock Central 45, Bluestone 26
West
First Round
Appomattox 63, Virginia High 12
Dan River 45, Floyd County 0
Giles 56, Marion 21
Glenvar 34, Gate City 27
Graham 56, Lebanon 14
Martinsville 41, Grundy 13
Richlands 51, John Battle 7
Union 28, Lee High 6
Class 1A
East
First Round
Altavista 63, Surry County 16
Charles City 30, Franklin 28
Essex 55, William Campbell 20
Luray 27, Northumberland 18
West
First Round
Chilhowie 33, Castlewood 28
Fort Chiswell 61, Twin Valley 12
Galax 62, Honaker 14
George Wythe-Wytheville 61, Twin Springs 6
Hurley 56, Rural Retreat 20
Parry McCluer 49, Covington 20
Patrick Henry-Glade Spring 31, Radford 21
VISAA State Championship
Division II
Semifinal
Blue Ridge 34, Atlantic Shores Christian 15
Division III
Semifinal
Quantico 20, Richmond Christian 7
Roanoke Catholic 52, Fuqua School 30
updated 11:17 pm
Class 4A
East
First Round
Heritage-Newport News 21, King's Fork 13
Class 3A
East
First Round
Phoebus 41, Warhill 7
Class 1A
First Round
J.I. Burton 28, Narrows 22
VISAA State Championship
Division I
Semifinal
Benedictine 42, Flint Hill 21
Collegiate-Richmond 38, Norfolk Academy 0
Division II
Semifinal
North Cross 53, Norfolk Christian 20
PREP FOOTBALL
Woodberry Forest 34, Episcopal 21
Friday's Scores from the AP :
Class 6A
North
First Round
Centreville 57, Mount Vernon 0
Hayfield 30, Patriot 26
James Madison 26, Washington-Lee 8
Lake Braddock 34, James Robinson 14
South County 34, Battlefield 12
South Lakes 54, Oakton 14
West Potomac 26, T.C. Williams 0
Westfield 45, W.T. Woodson 7
South
First Round
Bayside 26, Tallwood 13
Colonial Forge 23, C.D. Hylton 0
Grassfield 26, Frank Cox 14
Manchester 21, Cosby 14
Oscar Smith 21, Western Branch 14
Riverbend 28, Freedom (Woodbridge) 21
Thomas Dale 33, James River-Midlothian 9
Woodside 31, Landstown 0
Class 5A
North
First Round
Albemarle 31, Falls Church 21
Broad Run 42, Tuscarora 21
Brooke Point 47, Mountain View 21
Massaponax 77, George Marshall 34
North Stafford 44, Patrick Henry-Roanoke 21
Patrick Henry-Ashland 53, Briar Woods 28
Potomac Falls 28, Orange County 7
Stone Bridge 38, Atlee 10
South
First Round
Douglas Freeman 14, Lee-Davis 7
Hampton 33, Warwick 18
Hermitage 31, Henrico 0
Highland Springs 55, Deep Run 0
Indian River 33, Bethel 14
Lloyd Bird 49, Varina 9
Norview 55, Nansemond River 32
Salem-Va. Beach 35, Green Run 0
Class 4A
East
First Round
Chancellor 59, Powhatan 13
Dinwiddie 40, Courtland 7
Eastern View 42, King George 14
Grafton 30, Smithfield 27
Lafayette 54, Denbigh 14
Lake Taylor 27, Deep Creek 21
Monacan 42, Louisa 24
West
First Round
Amherst County 49, Pulaski County 28
Charlottesville 48, John Champe 20
Heritage (Leesburg) 39, GW-Danville 36
Millbrook 45, Loudoun Valley 14
Class 3A
East
First Round
Brentsville 51, TJ-Richmond 0
Hopewell 63, Culpeper 20
James Monroe 54, George Wythe-Richmond 0
Lakeland 46, Poquoson 21
Norcom 30, Southampton 0
Petersburg 51, William Monroe 14
Tabb 35, Park View-South Hill 16
West
First Round
Blacksburg 56, Lord Botetourt 34
Brookville 49, Tunstall 0
Heritage-Lynchburg 47, Hidden Valley 41
Magna Vista 32, Waynesboro 21
Northside 21, Abingdon 7
Rustburg 35, Alleghany 0
Spotswood 35, Turner Ashby 7
- - - > Staunton River 54, Western Albemarle 34 (actually 87-40)
Class 2A
East
First Round
Buffalo Gap 8, Brunswick 6
Clarke County 28, R.E. Lee-Staunton 7
East Rockingham 51, Prince Edward County 13
Goochland 49, Washington & Lee 7
Madison County 63, Nandua 26
Strasburg 41, King William 20
Stuarts Draft 49, Nottoway 16
Woodstock Central 45, Bluestone 26
West
First Round
Appomattox 63, Virginia High 12
Dan River 45, Floyd County 0
Giles 56, Marion 21
Glenvar 34, Gate City 27
Graham 56, Lebanon 14
Martinsville 41, Grundy 13
Richlands 51, John Battle 7
Union 28, Lee High 6
Class 1A
East
First Round
Altavista 63, Surry County 16
Charles City 30, Franklin 28
Essex 55, William Campbell 20
Luray 27, Northumberland 18
West
First Round
Chilhowie 33, Castlewood 28
Fort Chiswell 61, Twin Valley 12
Galax 62, Honaker 14
George Wythe-Wytheville 61, Twin Springs 6
Hurley 56, Rural Retreat 20
Parry McCluer 49, Covington 20
Patrick Henry-Glade Spring 31, Radford 21
VISAA State Championship
Division II
Semifinal
Blue Ridge 34, Atlantic Shores Christian 15
Division III
Semifinal
Quantico 20, Richmond Christian 7
Roanoke Catholic 52, Fuqua School 30
updated 11:17 pm
Last edited: