Boys & Girls Basketball Scores from Wed. Feb. 14, 2018

Discussion in 'SCOREBOARD' started by matthew328826, Feb 16, 2018.

  1. matthew328826

    matthew328826 VaPreps All State
    Staff
    Expand Collapse

    Joined:
    Jul 20, 2004
    Messages:
    8,488
    Likes Received:
    263
    Here are Scores from Wednesday, February 14, 2018 as reported by the Associated Press and various sources for Virginia High School Basketball...


    BOYS BASKETBALL
    Carmel 78, Veritas 31
    George Wythe-Richmond 70, Clover Hill 37
    Oscar Smith 67, Deep Creek 44
    Tallwood 63, Frank Cox 59
    Thomas Dale 87, Colonial Heights 41

    Class 6A District Tourneys:
    Patriot District=
    Fairfax 64, Lake Braddock 56
    South County 51, W.T. Woodson 47

    Class 5A District Tourneys:
    National District=
    Wakefield 70, Edison 51

    Potomac District=
    Freedom (South Riding) 71, Tuscarora 55
    Potomac Falls 60, John Champe 59

    Class 4A District Tourneys:
    Battlefield District=
    Caroline 86, Eastern View 46

    Dulles District=
    Loudoun Valley 89, Heritage (Leesburg) 53
    Woodgrove 66, Loudoun County 50

    Class 3A District Tourneys:
    Valley District=
    Rockbridge County 69, Spotswood 56

    Class 2A District Tourneys:
    River Ridge District=
    Lebanon 79, Tazewell 31
    Virginia High 59, Marion 56

    Shenandoah District=
    East Rockingham 70, Stuarts Draft 63
    R.E. Lee-Staunton 74, Wilson Memorial 56

    Class 1A District Tourneys:
    Cumberland District=
    Eastside 79, Thomas Walker 56
    J.I. Burton 52, Rye Cove 43

    Mountain Empire District=
    George Wythe-Wytheville 77, Grayson County 68

    Northern Neck District=
    Northumberland 67, Lancaster 52


    GIRLS BASKETBALL
    Galax 53, George Wythe-Wytheville 37
    Loudoun County 71, Heritage (Leesburg) 36
    National Christian Academy, Md. 51, Bishop O’Connell 43
    Rock Creek Christian Academy, Md. 92, Three Point Line (TPLS) 55
    St. Gertrude 36, St. John Paul the Great 35
    Steward School 52, Blessed Sacrament-Huguenot 25
    Thomas Dale 66, Colonial Heights 41
    Veritas 46, Walsingham Academy 28

    Class 5A District Tourneys:
    National District=
    Edison 84, Wakefield 32

    Potomac District=
    Freedom (South Riding) 61, Stone Bridge 24
    Tuscarora 55, Potomac Falls 36

    Class 4A District Tourneys:
    Dulles District=
    Loudoun Valley 52, Riverside 37

    Class 3A District Tourneys:
    Valley District=
    Spotswood 41, Fort Defiance 29

    Class 2A District Tourneys:
    Mountain District=
    Central Wise 45, Union 22
    Ridgeview 51, Abingdon 46

    Class 1A District Tourneys:
    Black Diamond District=
    Honaker 81, Twin Valley 56

    Hogoheegee District=
    Chilhowie 59, Holston 36
    Patrick Henry-Glade Spring 61, Northwood 27

    Mountain Empire District=
    Galax 53, Broadway 37

    Northern Neck District=
    Rappahannock 49, Lancaster 40

    Pioneer District=
    Covington 52, Narrows 43
    Parry McCluer 64, Craig County 9


    ... If you see any missing scores or one reported incorrectly, feel free to post and/or e-mail us at hatfieldsports@gmail.com.
     
    1 matthew328826, Feb 16, 2018
    Last edited: Feb 16, 2018

Share This Page