Final Scores from the opening week of the 2017 High School Football postseason in Virginia...
Class 6A Region A
First Round:
Landstown 33, Tallwood 7
Ocean Lakes 28, Granby 14
Oscar Smith 28, Frank Cox 21, OT
Woodside 29, Bayside 7
Class 6A Region B
First Round:
Manchester 50, Clover Hill 10
Riverbend 48, James River-Midlothian 7
Thomas Dale 50, Franklin County 0
Class 6A Region C
First Round:
C.D. Hylton 47, Hayfield 13
Freedom (Woodbridge) 48, South County 12
Lake Braddock 32, T.C. Williams 18
Woodbridge 27, Mount Vernon 0
Class 6A Region D
First Round:
James Madison 22, Centreville 15
Patriot 60, George Marshall 7
South Lakes 49, Yorktown 14
Westfield 28, Battlefield 14
Class 5A Region A
First Round:
Hampton 14, Gloucester 7
Indian River 76, Maury 41
Nansemond River 21, Princess Anne 6
Salem-Va. Beach 28, Norview 6
Class 5A Region B
First Round:
Henrico 45, Lee-Davis 31
Hermitage 35, Meadowbrook 6
Highland Springs 21, Mills Godwin 0
Varina 33, Lloyd Bird 7
Class 5A Region C
First Round:
Broad Run 49, Wakefield 7
John Champe 56, Falls Church 13
Stone Bridge 42, Lee-Springfield 21
Tuscarora 28, Potomac Falls 7
Class 5A Region D
First Round:
Brooke Point 63, Orange County 0
Harrisonburg 35, Albemarle 0
North Stafford 31, Mountain View 0, OT
Stafford 48, Patrick Henry-Roanoke 0
Class 4A Region A
First Round:
Deep Creek 39, Heritage-Newport News 13
King’s Fork 70, Jamestown 7
Lafayette 48, Warhill 17
Smithfield 15, Lake Taylor 8
Class 4A Region B
First Round:
Dinwiddie 54, Huguenot 20
Eastern View 54, Patrick Henry-Ashland 6
Louisa 35, Courtland 13
Monacan 26, Midlothian 0
Class 4A Region C
First Round:
Kettle Run 35, Loudoun County 9
Sherando 27, Dominion 10
Class 4A Region D
First Round
Blacksburg 54, Jefferson Forest 6
E.C. Glass 31, William Byrd 7
GW-Danville 43, Amherst County 18
Salem 70, Charlottesville 34
Class 3A Region A
First Round:
Hopewell 45, Southampton 13
Lakeland 10, Norcom 7, OT
York 40, Park View-South Hill 8
Class 3A Region B
First Round:
Culpeper 29, Spotsylvania 27
James Monroe 38, Brentsville 16
Warren County 31, Skyline 14
Class 3A Region C
First Round:
Brookville 15, Rustburg 12
Monticello 56, Waynesboro 14
Spotswood 42, Rockbridge County 35
Class 3A Region D
First Round:
Lord Botetourt 51, Tunstall 7
Magna Vista 42, Alleghany 6
Northside 7, Abingdon 0
Staunton River 56, Cave Spring 21
Class 2A Region A
First Round:
Amelia County 18, Nottoway 15
Goochland 42, Brunswick 8
Greensville County 40, King William 12
Poquoson 62, Bruton 0
Class 2A Region B
First Round:
Clarke County 63, Strasburg 20
Luray 29, East Rockingham 13
R.E. Lee-Staunton 49, George Mason 21
Woodstock Central 42, Buffalo Gap 14
Class 2A Region C
First Round:
Appomattox 49, Martinsville 23
Floyd County 35, Gretna 12
Giles 35, Fort Chiswell 13
Glenvar 38, Dan River 0
Class 2A Region D
First Round:
Grayson County 25, Ridgeview 21
Marion 21, Virginia High 7
Union 13, Richlands 10
Class 1A Region A
First Round:
Essex 56, Northampton 2
Northumberland 33, West Point 31
Sussex Central 52, Middlesex 10
Washington & Lee 15, Colonial Beach 14
Class 1A Region B
First Round:
Altavista 48, Stonewall Jackson 6
Central Lunenburg 56, Cumberland 20
Class 1A Region C
First Round:
Covington 67, Auburn 27
Galax 62, Bland County 13
Narrows 48, Rural Retreat 6
Parry McCluer 14, George Wythe-Wytheville 9
Class 1A Region D
First Round:
Chilhowie 56, Castlewood 8
J.I. Burton 19, Grundy 14
Patrick Henry-Glade Spring 42, Thomas Walker 21
VISAA Division III
Semifinal:
Fuqua School 20, Quantico 6
Roanoke Catholic 61, Blessed Sacrament-Huguenot 6
Scores compiled by Associated Press, Score Stream, VirginiaPreps posters (a big thanks to pizzzzza), Twitter and other various news sources.
.... See a missing score or result reported incorrectly? Please post a replay here on this thread and/or shoot an e-mail to hatfieldsports@gmail.com.
Class 6A Region A
First Round:
Landstown 33, Tallwood 7
Ocean Lakes 28, Granby 14
Oscar Smith 28, Frank Cox 21, OT
Woodside 29, Bayside 7
Class 6A Region B
First Round:
Manchester 50, Clover Hill 10
Riverbend 48, James River-Midlothian 7
Thomas Dale 50, Franklin County 0
Class 6A Region C
First Round:
C.D. Hylton 47, Hayfield 13
Freedom (Woodbridge) 48, South County 12
Lake Braddock 32, T.C. Williams 18
Woodbridge 27, Mount Vernon 0
Class 6A Region D
First Round:
James Madison 22, Centreville 15
Patriot 60, George Marshall 7
South Lakes 49, Yorktown 14
Westfield 28, Battlefield 14
Class 5A Region A
First Round:
Hampton 14, Gloucester 7
Indian River 76, Maury 41
Nansemond River 21, Princess Anne 6
Salem-Va. Beach 28, Norview 6
Class 5A Region B
First Round:
Henrico 45, Lee-Davis 31
Hermitage 35, Meadowbrook 6
Highland Springs 21, Mills Godwin 0
Varina 33, Lloyd Bird 7
Class 5A Region C
First Round:
Broad Run 49, Wakefield 7
John Champe 56, Falls Church 13
Stone Bridge 42, Lee-Springfield 21
Tuscarora 28, Potomac Falls 7
Class 5A Region D
First Round:
Brooke Point 63, Orange County 0
Harrisonburg 35, Albemarle 0
North Stafford 31, Mountain View 0, OT
Stafford 48, Patrick Henry-Roanoke 0
Class 4A Region A
First Round:
Deep Creek 39, Heritage-Newport News 13
King’s Fork 70, Jamestown 7
Lafayette 48, Warhill 17
Smithfield 15, Lake Taylor 8
Class 4A Region B
First Round:
Dinwiddie 54, Huguenot 20
Eastern View 54, Patrick Henry-Ashland 6
Louisa 35, Courtland 13
Monacan 26, Midlothian 0
Class 4A Region C
First Round:
Kettle Run 35, Loudoun County 9
Sherando 27, Dominion 10
Class 4A Region D
First Round
Blacksburg 54, Jefferson Forest 6
E.C. Glass 31, William Byrd 7
GW-Danville 43, Amherst County 18
Salem 70, Charlottesville 34
Class 3A Region A
First Round:
Hopewell 45, Southampton 13
Lakeland 10, Norcom 7, OT
York 40, Park View-South Hill 8
Class 3A Region B
First Round:
Culpeper 29, Spotsylvania 27
James Monroe 38, Brentsville 16
Warren County 31, Skyline 14
Class 3A Region C
First Round:
Brookville 15, Rustburg 12
Monticello 56, Waynesboro 14
Spotswood 42, Rockbridge County 35
Class 3A Region D
First Round:
Lord Botetourt 51, Tunstall 7
Magna Vista 42, Alleghany 6
Northside 7, Abingdon 0
Staunton River 56, Cave Spring 21
Class 2A Region A
First Round:
Amelia County 18, Nottoway 15
Goochland 42, Brunswick 8
Greensville County 40, King William 12
Poquoson 62, Bruton 0
Class 2A Region B
First Round:
Clarke County 63, Strasburg 20
Luray 29, East Rockingham 13
R.E. Lee-Staunton 49, George Mason 21
Woodstock Central 42, Buffalo Gap 14
Class 2A Region C
First Round:
Appomattox 49, Martinsville 23
Floyd County 35, Gretna 12
Giles 35, Fort Chiswell 13
Glenvar 38, Dan River 0
Class 2A Region D
First Round:
Grayson County 25, Ridgeview 21
Marion 21, Virginia High 7
Union 13, Richlands 10
Class 1A Region A
First Round:
Essex 56, Northampton 2
Northumberland 33, West Point 31
Sussex Central 52, Middlesex 10
Washington & Lee 15, Colonial Beach 14
Class 1A Region B
First Round:
Altavista 48, Stonewall Jackson 6
Central Lunenburg 56, Cumberland 20
Class 1A Region C
First Round:
Covington 67, Auburn 27
Galax 62, Bland County 13
Narrows 48, Rural Retreat 6
Parry McCluer 14, George Wythe-Wytheville 9
Class 1A Region D
First Round:
Chilhowie 56, Castlewood 8
J.I. Burton 19, Grundy 14
Patrick Henry-Glade Spring 42, Thomas Walker 21
VISAA Division III
Semifinal:
Fuqua School 20, Quantico 6
Roanoke Catholic 61, Blessed Sacrament-Huguenot 6
Scores compiled by Associated Press, Score Stream, VirginiaPreps posters (a big thanks to pizzzzza), Twitter and other various news sources.
.... See a missing score or result reported incorrectly? Please post a replay here on this thread and/or shoot an e-mail to hatfieldsports@gmail.com.
Last edited: